Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow خواندني ها arrow خواندنی ها arrow روز جهاني کوروش در ايران!
روز جهاني کوروش در ايران! چاپ ارسال به دوست
۰۸ آبان ۱۳۸۹
خبرگزاري آريا- هفتم آبان ماه مطابق با بيست و نهم اكتبر روز جهاني كوروش (سايرس دي) نام گذاري شده است كه از دير باز ملل مختلف اين روز را گرامي مي دارند.
به گزارش خبرنگار اجتماعي آريا هفتم آبان ماه مطابق با بيست و نهم اكتبر روز جهاني كوروش (سايرس دي) نام گذاري شده است كه از دير باز ملل مختلف اين روز را گرامي مي دارند. اين روز به مناسبت تكميل تصرف امپراتوري بابل به دست ارتش ايران و پايان دوران ستمگري در دنياي باستان برقرار شده است.


زندگي کوروش
کورش دوم که در فاصله حدود  سال 600 تا 529 پيش از ميلاد مي زيست فرزند کمبوجيه و ماندانا، دختر آستياگ، آخرن پادشاه ماد بود. سپاه ماد شوريد و به کوروش پيوست و کوروش پادشاهي ايران را در دست گرفت و دودمان هخامنشيان را بنياد نهاد. آنگاه اکباتان(همدان)، پايتخت ماد، به دست کوروش افتاد و آستياگ در بخشي از کاخ خود، تحت نظر باقي ماند.
کرزوس، شاه لوديه(آناتولي) با انديشه پيروزي بر سرزمين پارسيان و با حمايت بابل يورش بر ايران زمين را آغاز کرد. کرزوس به سختي شکست خورد و پس از سقوط پايتختش،سارد، از سوي کوروش بخشيده شد و خاک لوديه ضميمه شاهنشاهي کوروش قرار گرفت و مرزهاي شرقي ايران به درياي اژه رسيد.
کوروش که شخصيتي والا داشت، خدايان و اديان ملل شکست خورده را به رسميت شناخت؛ همگان را در اجراي مراسم دينيشان آزاد گذاشت؛ معابدشان را در زير پوشش کمکهاي دولتي قرار داد و بدينسان دل هاي همه ي ملت هاي مغلوب را بسوي خويش جلب کرد. چشم تاريخ تا آن هنگام چنان فاتح پر مهر و شفقتي را به خود نديده بود و ملت هاي مغلوب در برابر اين همه مهر و بزرگواري چاره اي جز محبت او را نداشتند و دوستي او در دل همه اقوام تحت قرمانروايي ايران ريشه دواند.
پس از اينکه مرزهاي شرقي ايران در جوار بابل قرار گرفت, آوازه انساندوستي و بزرگمنشي کوروش به مردمان آنجا رسيد و بابليان را که از ستمگري نبونئيد به تنگ آمده بودند، بر آن داشت که از کوروش ياري بطلبند. کوروش بابل را بدون جنگ تسخير کرد و با مردمش با احترام رفتار کرد و اسيران ساکن بابل، از جمله يهوديان را آزاد کرد.
پس از آن کوروش به نبرد با اقوام وحشي شمالي رفت و گفته شده شهري در سغد(تاجيکستان امروزي) به نام خود بنا کرد.
تاريخ از همسر کوروش به عنوان ملکه کاساندان نام برده و نام فرزندان آنان کمبوجيه(دوم)، برديا، آتوسا، آرتيشدونا و دختر ديگري با نام نامشخص بوده اند.
کورش در سال 529 پيش از ميلاد درگذشت و پيکرش در پاسارگاد به خاک سپرده شد.

کوروش در قرآن
در سوره کهف خداوند به ذوالقرنين اشاره مي کند و با توجه به نشانه هايي که درخصوص ذوالقرنين ذکر شده است، بيشتر مفسران از جمله علامه طباطبايي در تفسير الميزان ذوالقرنين را همان کوروش دانسته اند.

روز جهاني کوروش در ايران
همه جهانيان مي دانند که کوروش پادشاهي ايراني و دادگر بوده است و به همين خاطر ما ايرانيان بر خود مي باليم ولي مسئله اي که چندين سال است ذهن دوستداران ايران را به خود مشغول کرده، عدم وجود روزي به نام کوروش در تقويم رسمي کشور است.
چرا بايد در تمام دنيا اين روز گرامي داشته شود و در ايران حتي روزي به اين نام نداشته باشيم.
در سال 1387 اسفنديار رحيم مشايي که آن زمان رياست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را برعهده داشت، از در نظر گرفتن روزي به نام " روز کوروش"‌ در تقويم ملي ايران دفاع كرد و گفت: ما معقتديم اين موضوع قابل بررسي است كه در تقويم ملي روزي به نام كوروش يا تخت جمشيد داشته باشيم اگرچه، تاكنون در نظر گرفتن روزي بنام کوروش در دستور کار ما نبوده است.
ولي اين مقوله نيز مانند بسياري از موارد در دستور کار، به فراموشي سپرده شد.
از طرفي امسال که منشور کوروش در اختيار موزه ملي قرار گرفته، موزه ملي ايران به دليل بروز رساني سيستم امنيتي و تجهيزات دوربين هاي مدار بسته 6 و 7 آبان ماه تعطيل است.
تعطيلي موزه ملي خبري است که آزاده اردکاني، رئيس کل موزه ملي ايران چند روز پيش اعلام کرد.
چرا بروزرساني سيستم امنيتي و تجهيزات دوربين هاي مدار بسته  را چند روز زودتر شروع نکردند و يا چرا به روزهاي آتي موکول نکردند؟
حتي اگر به روز جهاني کوروش نيز توجه نشود، بايد توجه کرد که پنجشنبه و جمعه روزهايي هستند که بسياري از خانواده ها وقت لازم را براي بازديد از منشور کوروش خواهند داشت و تعطيلي در اين روز، فرصت بازديد را از بسياري از خانواده ها گرفت.


الهام برمکي، خبرنگار حوزه ميراث فرهنگي

مديريت ميراث فرهنگي موسسه :ماهك دوالفقاري


یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved