Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow خواندني ها arrow خواندنی ها arrow منشور كوروش ركود بازديد روزانه را شكست
منشور كوروش ركود بازديد روزانه را شكست چاپ ارسال به دوست
۳۱ شهريور ۱۳۸۹
منشور كوروش که با سر و صدا و جنجال زياد براي مدتي قرض گرفته شد واز موزه بريتانيا به ايران آمد، بالاخره ركورد روزانه بازديد از موزه ملي را در 4 روز شكست. به گفته رئيس موزه ملي ايران، روزانه 2 هزار نفر از اين موزه بازديد مي‌كنند و در گروه‌هاي 15 تا 25 نفري در مدت زمان معين وارد اتاقكي كه منشور كوروش در آن آن واقع شده است، مي‌روند.
به گزارش ايلنا رئيس موزه ملي ايران اعلام کرد: « با ورود منشور كوروش به موزه ملي ركورد بازديد روزانه از موزه ملي شكسته شده است.»

آزاده اردکاني اشاره کرد: «در چهار روزي كه منشور كوروش در موزه ملي ايران به نمايش عمومي گذاشته شده است، به طور ميانگين هر روز حدود دو هزار نفر از نمايشگاه منشور كوروش بازديد كردند، بنابراين مي‌توانيم بگوييم تاكنون حدود هشت هزار نفر به ديدن منشور كوروش آمده‌اند.»به گفته او منشور كوروش ركورد روزانه بازديد از موزه ملي را شكسته است و روزانه 2 هزار نفر از اين موزه بازديد مي‌كنند. اردکاني همچنين گفت: «بليط موزه هزار تومان است و به كساني كه كارت منزلت‏‌، كارت دانشجويي و كارت دانش‌آموزي دارند،‏‌ تخفيف ويژه تعلق مي‌گيرد.»
رئيس موزه ملي ايران تصريح كرد: «به علت استقبال بي‌نظير مردم از نمايشگاه منشور كوروش، مدت زمان بازديد از منشور كوروش محدوديت دارد و مردم در گروه‌هاي 15 تا 25 نفري در مدت زمان معين وارد اتاقكي كه منشور كوروش در آن واقع شده است، مي‌روند و اطلاعات مربوط به اين منشور نيز در سالن پخش مي‌شود.»
اردكاني گفت: «مردمي كه به تماشاي منشور كوروش مي‌آيند از ساير قسمت‌هاي موزه نيز بازديد مي‌كنند و به خصوص بازديد از موزه دوران باستان موزه ملي بسيار افزايش يافته است و اين اتفاق بسيار خوبي است چون كساني كه به هر دليلي تاكنون به موزه ملي مراجعه نكرده بودند، به بهانه منشور كوروش، تاريخ ايران را مرور مي‌كنند و اين اتفاق مباركي است.»رئيس موزه ملي ايران در رابطه با قيمت بليط موزه گفت: «بليط موزه يك‌هزار تومان است و كساني كه كارت منزلت، كارت دانشجويي و كارت دانش‌آموزي دارند از تخفيف‌هاي ويژه 50 تا 70 درصدي برخوردار مي‌شوند.»
ورود منشور به ايران
منشور کورش به عنوان اولين منشور حقوق بشري دنيا ساعت 4:25 صبح روز 19 شهريور ماه با تدابير امنيتي ويژه از فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره) وارد کشور شد و بار ديگر همه توجه‌ها را به سوي خود جلب کرد. روز بعد هياتي به سرپرستي جان‌کرتيس، مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا و مک‌گريگور، مدير موزه بريتانيا در کنار مسئولان ايراني سازمان منشور را رونمايي کردند و پس از آن رئيس موزه ملي وعده داد که منشور به نمايش عمومي در خواهد آمد و در اين 4 ماه فرصت داده شده به ايران براي نگه داشتن منشور حقوق بشري کورش، موزه ملي 6 روز هفته را باز خواهد بود و حتي روزهاي دوشنبه که روز تعطيلي اين موزه است، درهاي آن براي بازديد کنندگان از منشور کورش باز است.
منشور کوروش براي مدت 4 ماه در ايران حضور خواهد داشت، بادي گفت آخرين باري که اين منشور از موزه بريتانيا براي نمايش به ايران وارد شده بود تنها 10 روز آن هم در جشن‌هاي 2500 ساله شاهنشاهي در زمان محمدرضا پهلوي به نمايش گذاشته شد.
به گفته رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، ويترين نمايش منشور کوروش از بريتانيا به ايران منتقل شده است و داراي 182.5 سانتيمتر ارتفاع، 800 سانتيمتر عرض و 800 سانتيمتر عمق است.
بنابراين گزارش، منشور حقوق بشر کوروش موسوم به استوانه کوروش استوانه‌اي سفالين است که در سال 539 پيش از ميلاد به فرمان کوروش پادشاه بزرگ هخامنشي ساخته شد، اين استوانه که جنس آن از گل رس است 23 سانتيمتر طول و 11 سانتيمتر عرض دارد و دور تا دور آن در حدود 40 خط به زبان آکدي و به خط ميخي بابلي نوشته شده‌است.
بررسي‌ها نشان داد که نوشته‌هاي استوانه در سال 539 پيش از ميلاد مسيح به دستور کوروش بزرگ پس از شکست " نبونيد " (بخت‌النصر) و گشوده‌شدن شهر بابل نوشته شده‌ و پس از آن به عنوان سنگ بناي يادبودي در پايه‌هاي شهر بابل قرار داده شده‌است.
در حدود سال 1285 خورشيدي (1879-1882) نيز به هنگام کاوش‌هاي باستان‌شناسي در بابل در ميان رودان (بين النهرين)، هرمز رسام، باستان ‌شناس بريتانيايي آسوري‌ تبار، استوانه سفالين منسوب به کوروش کبير را يافت؛ اين لوح سفالين استوانه‌اي همان زمان به اين کشور استعمارگر منتقل شد و تاکنون در بخش " ايران باستان " موزه بريتانيا نگهداري مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، ابتدا تصور مي‌‌شد نوشته‌هاي گرداگرد اين استوانه گلي از فرمانروايان آشور و بابل باشد اما بررسي‌هاي بيشتري که پس از گرته ‌برداري و آوانويسي و ترجمه آن انجام شد، نشان داد که اين " نبشته " در سال 538 پيش از ميلاد به فرمان کورش بزرگ هخامنشي و به هنگام ورود به شهر بابل نوشته شده است، نوشته‌اي که برگردان آن حيرت باستان شناسان را برانگيخت.
در قسمتي از اين نوشته آمده است:" آنگاه که بدون جنگ و پيکار وارد بابل شدم، همه مردم گام‌هاي مرا با شادماني پذيرفتند … مردوک (خداي بابلي) دل‌هاي پاک مردم بابل را متوجه من کرد زيرا من او را ارجمند و گرامي داشتم. ارتش بزرگ من به صلح و آرامي وارد بابل شد … نگذاشتم رنج و آزاري به مردم اين شهر و اين سرزمين وارد آيد. من براي صلح کوشيدم. برده‌داري را برانداختم. به بد‌بختي‌هاي آنان پايان بخشيدم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خداي خود آزاد باشند و آنان را نيازارند. فرمان دادم هيچکس اهالي شهر را از هستي ساقط نکند. خداي بزرگ از من خرسند شد … فرمان دادم … تمام نيايشگاه‌هايي را که بسته شده بود، بگشايند...اهالي اين محل‌ها را گرد آوردم و خانه‌هاي آنان را که خراب کرده بودند، از نو ساختم. صلح و آرامش را به تمامي مردم اعطا کردم."اين سخنان پادشاه پيروز و فاتح شهر بابل از آن رو اهميت دارد که بدانيم در کتيبه‌هاي بازمانده از ديگر پادشان بزرگ و قدرتمند گذشته همچون " آشور نصيرپال " (884 پ‌م.)، " سِناخِريب " (689 پ‌م)، " آشور بانيپال " (645 پ‌م.) پادشاهان آشور و " نبوکد نصر دوم " پادشاه بابل (565 پ‌م.) چنان پيروزمندانه از غارت و جنايت بر عليه مردم سرزمين‌هاي مغلوب سخن رانده شده که مو بر تن هر جنبنده‌اي راست مي‌کند.
پس از ترجمه و انتشار فرمان کوروش بزرگ شهرت اين استوانه گلي و متن بشردوستانه حک شده بر آن با عناوين "منشور آزادي" و "نخستين منشور جهاني حقوق بشر" شهرتي عالمگير يافت، اما منشور حقوق بشر کوروش تنها يکبار و در جريان جش‌هاي 2500 ساله ايران به رغم مخالفت دولت وقت بريتانيا براي چند روز به ايران آورده شد و به نمايش در آمد.

از روزنامه :ابتكار

 


یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved