Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow مقالات arrow عمومی arrow چغازنبيل
چغازنبيل چاپ ارسال به دوست
۰۹ مرداد ۱۳۸۹
توسعه چغازنبيل و فراهم آوردن امكانات گردشگري در آن بايد هماهنگ با ضوابط عرصه و حريم اين ميراث جهاني باشد. به عبارتي چغازنبيل، جايي است كه در آن توسعه و فرهنگ با يكديگر آشتي كرده‌اند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي- گروه ميراث فرهنگي- مازيار فرهادپور، مدير پايگاه ميراث فرهنگي چغازنبيل براين باور است كه توسعه چغازنبيل و فراهم آوردن امكانات گردشگري در آن بايد هماهنگ با ضوابط عرصه و حريم اين ميراث جهاني باشد. به عبارتي چغازنبيل، جايي است كه در آن  توسعه و فرهنگ با يكديگر آشتي كرده‌اند.

 

او از اعتبار خوبي كه براي پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل در نظر گرفته شده خبر مي‌دهد و مي‌گويد: آرام آرام برنامه‌هاي مرمتي به پايان مي‌رسد و پايگاه، برنامه‌هاي حفاظتي خود را آغاز مي‌كند. گرچه مرمت به صورت پيوسته ادامه پيدا مي‌كند.

 

او درپاسخ به اين‌كه يكي از مشكلات چغازنبيل، قطع درختان كاوكاليپتوس در مسير اين بنا به هفت تپه و تهديد حريم منظري و طبيعي اين ميراث جهاني بود، بيان مي‌كند: مدت‌هاست قطع درختان متوقف شده، همچنين جهاد كشاورزي به اين نتيجه رسيده كه براي آماده كردن زمين براي كاشت دوباره گندم و نيشكر از روش سنتي كه همان سوزاندن زمين بوده استفاده نكند و برطرف شدن اين دو مورد مشكلات چغازنبيل را به حداقل رسانده است.

 

به گزارش CHN زيگورات چغازنبيل،به هيچ مکان و زمان و تمدني تعلق ندارد، گويي که اين خشت‌ها هميشه تاريخ، اين چنين پابرجا بوده و با تو از روزگاران نامده و رفته، سخن گفته‌اند. بناي مقدسي كه در استان خوزستان و در فاصله 40 کيلومتري جنوب شرقي شوش و20 کيلومتري هفت‌تپه، در نزديکي کرانه غربي رود دز جاي گرفته است؛ نيايشگاهي که در سال1250 پيش از ميلاد و در دوره عيلاميان به فرمان پادشاه مشهور عيلامي، «اونتاش‌ گال» (1265- 1245 پيش از ميلاد) در ميانه شهر «دور‌اونتاشي» ساخته شده تا با ما از تمدن کهن و ريشه‌دارمان سخن بگويد، تمدني که برخي به اشتباه آن را به دوره مادها و هخامنشيان نسبت مي‌دهند: « من، اونتاش-گال پسر هويانومنا، شاه اتران و شوش همين که محل شهر، محصور شد در آنجا شهر اونتاش-گال و مکان مقدس را ساخته‌ام... آن را در يک حصار بيروني و دروني محصور کردم.شاهان قديم نساخته بودند، من ساختم...»

 

 بنايي که به تمامي از خشت و آجر و در زميني به مساحت 11 هزار متر مربع و در 5 طبقه ( که اکنون تنها 2 طبقه از آن باقي مانده) ساخته شده و ارتفاع آن در زمان آباداني به 50 متر و سطح زيربناي آن به 25هزارمتر مربع مي‌رسيده است. معبدي که به‌صورت طبقات متداخل ساخته شده بوده و هر طبقه بالاتر و البته کوچک‌تر از طبقه ديگر بوده است..

 

واژه « چغازنبيل»، از دو بخش « چغا » به معناي تپه و زنبيل، تشکيل شده است. گويا پيش از آن‌که زيگورات را از دل خروارها خاک بيرون بکشند، ويرانه‌هاي تپه مانندش يک زنبيل واژگونه را تداعي مي‌کرده و بدين سبب بوميان، اين نام را بر آن نهاده‌اند.آري زيگورات که طي قرون و اعصار زير تلي از خاک مدفون شده بود، در فاصله سال‌هاي 1330 تا 1341 توسط « رومان گيرشمن»، باستان‌شناس بزرگ فرانسوي‌، از دل خاک بيرون آمد و پاره‌اي از رازهاي سر به مهر خود را آشکار کرد.

 

زيگورات چغازنبيل در تابستان سال 1357 همراه با تخت جمشيد و ميدان نقش جهان اصفهان، در مسير جهاني شدن، گام برداشت و در فهرست ميراث فرهنگي جهاني جاي گرفت. آن زمان، کمتر کسي زيگورات را مي‌شناخت يا تصويري از آن در ذهن داشت، اگرچه امروز هم، پس از گذشت 30 سال، زيگورات نسبت به ساير آثار تاريخي ايران، همچنان ناشناخته است.

 

زيگورات چغازنبيل، در وسط بيابان قرار گرفته و اطراف آن جز رود دز و جنگل‌هاي حاشيه آن و مزارع نيشکر هفت تپه چيز ديگري به چشم نمي‌خورد، بي‌گمان اگر در وسط شهر قرار داشت، تا‌کنون در ميان انبوه برج‌ها وآپارتمان‌هاي نوساز گرفتار آمده يا بنا بود که از زيرش تونل مترو بگذرد يا بخشي از عرصه و حريمش در طرح تعريض خيابان قرارمي‌گرفت؟!

 

از سوي ديگر، چغازنبيل با نزديک‌ترين شهرها ( شوش و شوشتر ) بين 45 تا 60 دقيقه فاصله دارد و جز با خودروي شخصي، نمي‌توان به سراغش رفت. در اطرافش هم هيچ خدمات و امکانات گردشگري وجود ندارد. گرچه مازيار فرهادپور، مدير پايگاه جهاني چغازنبيل از تامين آب شرب محوطه و فراهم كردن نيازهاي اوليه مسافران خبر مي‌دهد. با اين وصف، بايد کساني را که از اين سو و آن سوي کشور به ديدارش مي‌آيند، ارج نهاد .آنها تنها و تنها به ديدار يكي از كهن‌ترين نيايشگاه‌هاي جهان مي‌آيند
یادداشت های بازدیدکنندگان



Copyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved