Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow مقالات arrow عمومی arrow گردشگري كم‌شتاب
گردشگري كم‌شتاب چاپ ارسال به دوست
۳۱ تير ۱۳۸۹

از چندي پيش بحثي به نام slow life و يا «زندگي كم‌شتاب» مطرح شد و مفهوم آن استفاده بيشتر كيفي از لحظات زندگي است تا طي كردن سريع آنها. طرفداران اين جنبش سعي دارند از سرعت زندگي بکاهند به اين ترتيب که ساعات کمتري را کار کرده و همچنين زمان بيشتري را صرف هر کار ‌کنند. در حقيقت در  اين حرکت بيش از هر چيز به عمق، مفهوم و احساس اهميت داده شده است تا سرعت. و البته نبايد اين مقوله را با تنبلي و يا بي‌حرکتي يکي دانست بلکه بيش از هر چيز منظور درك بيشتر و آگاهي است.

از آن زمان تا کنون شايد در کمتر از يک سال، مفاهيم زيرمجموعه اين موضوع نيز شکل گرفته، از آن جمله در رابطه با غذا، موسيقي، مديا و موضوع مورد نظر ما «گردشگري كم‌شتاب» (slow tourism) است. در وهله اول ممکن است قرار گرفتن دو کلمه‌ي آهسته و گردشگري در کنار هم، غريب به نظر رسد زيرا بيشتر گردشگران به دنبال اين هستند كه در زمان كمتر، مكان‌هاي بيشتري را ببينند و به ديدن آثار تاريخي و يا طبيعي بسنده مي‌شود.

اما در اين نوع از گردشگري منظور درك و لمس زندگي جامعه محلي و برخورد نزديك و يا حتي زندگي كردن به شكل آنها در طول سفر است. در اين مقوله همچنين به جاي تكيه به يك شهر و يا روستا به عنوان مقصد سفر، طول مسير و شهر و روستاهاي بين راه خود، قسمت بااهميت سفر هستند و مسافر ديگر با سرعت از آنها نمي‌گذرد.

توجه به اين نوع از گردشگري و نيز در نظر گرفتن موضوعات متفاوت كه امكان اتصال مناطق مختلف در ايران و تعريف مسيرهاي گردشگري را فراهم مي‌آورد، از حيث نوآوري و استفاده از ظرفيت‌هاي گردشگري كشور بسيار حائز اهميت است.

قبل از تعريف مسير بايد در نظر داشت كه در اين خطه تنوع در زمينه‌هاي متعددي مانند جغرافيا و آب و هوا، زبان و گويش، جغرافيا، پوشش، آداب و رسوم و موسيقي و يا معماري ديده مي‌شود كه خواه‌ناخواه در هر نوع سفري كه در ايران تعريف شود، جاي مي‌گيرند و همچنين قابليت جذب گردشگر را دارند.

در ايران مسيرهاي كوتاه و بلند مختلفي مي‌توان تعريف كرد كه به برخي از آنها به عنوان نمونه اشاره مي‌شود.

تكه‌اي از جاده ابريشم
مسير شاهي و يا جاده ابريشم كه قسمتي از آن را به عنوان مسير عرفا نيز مي‌توان تعريف كرد. از تربت حيدريه در خراسان با ديدن آرامگاه‌هاي قطب‌الدين حيدر از اقطاب دراويش و شاه‌سنجان گوركاني آغاز شده و به شهر تربت جام با آرامگاه شيخ احمد جام با جلوه‌هاي خاص خود مي‌رسد.

شهر مرزي سرخس مقصد بعدي است با آرامگاه بابالقمان و كاروان‌سراي باشكوه رباط شرف كه زماني ميزبان خيلي عظيم مسافران و تجار بوده و همانند شهري كوچك داراي قسمت‌هاي مختلف اعم از مسجد و حمام بوده و تنها كافي است مسافر لَختي خود را به گذشته ببرد تا قدر اين بنا را بداند.

راه به مشهد مي‌رسد با مكان‌هاي متفاوت ديدني اما بارگاه امام هشتم شيعيان جايگاه خاص خود را دارد. و لازم به يادآوري است كه مقبره بسياري مانند شيخ بهائي و شيخ اصفهاني نيز در اين بارگاه است. نيشابور شهر ادبا و عرفا با آرامگاه‌هاي خيام، عطار، كمال‌الملك و امامزاده محروق و نيز قدمگاه كه يكي از باغ‌هاي ايراني محسوب مي‌شود، مقصد بعدي است. راه به سبزوار مي‌رسد با ديدني‌هاي بسيار از جمله آرامگاه‌هاي ملاهادي سبزواري و ابوالفضل بيهقي تاريخ‌نگار كهن ايران.

مسير به طرف غرب پيش رفته و از خطه خراسان خارج مي‌شود، شهرهاي شاهرود، دامغان، سمنان و گرمسار از استان سمنان كه قسمت مهمي از جاده ابريشم را تشكيل مي‌دهند مقاصد بعدي هستند. مجموعه تاريخي بايزيد بسطامي و آرامگاه شيخ ابوالحسن خرقاني در شاهرود؛ مسجد تاريخانه از مساجد اوليه در ايران، چشمه علي و برج‌هاي چهل‌دختر و مهماندوست در دامغان از ديدني‌هاي تاريخي هستند. اما اين استان محل برخورد جغرافياهاي گوناگون ايران اعم از كوير، جنگل و كوهستان است و نيز نمايشگاه زنده‌اي از گويش‌هاست.

راه ادامه مي‌يابد و به پايتخت كنوني مي‌رسد با عظمت و ديدني‌هاي بسيار، هر چند آن زمان تهران نبوده و جاده ابريشم از ري مي‌گذشته ولي در حال حاضر اين دو هر يك با آثار ديدني فراوان، به هم پيوسته‌اند. در ري آستانه عبدالعظيم حسني، بقعه ابن بابويه و مشاهير دفن شده در آن مكان، برج طغرل و آتشكده ري را مي‌توان ديد و سپس به تهران، موزه‌ها، اماكن و برنامه‌هاي فرهنگي اين شهر بزرگ رسيد.

مسير در ادامه به غرب ايران پيش رفته و از ساوه با مسجد جامع زيبا و اصيل خود مي‌گذرد و به همدان مي‌رسد. همدان با آرامگاه‌هاي ابن سينا، باباطاهر، استر و مردخاي پيامبر و كتيبه گنج‌نامه و شير سنگي از دوران مادها. سفر با شهر كرمانشاه و آثار ارزشمند بيستون، طاق بستان، تكيه معاون‌الملك و زورخانه و ورزش باستاني به عنوان يكي از ميراث‌هاي معنوي پايان مي‌يابد.

مسير دور كوير
اين سفر با هدف گردش به دور كوير در مركز ايران و ديدن شهرهايي كه كوير وجه مشترك آنها محسوب مي‌شود اما هر كدام ويژگي خاص خود را دارد، انجام مي‌شود. ابتداي مسير از شهر تهران تا سمنان، دامغان، نيشابور، مشهد، سرخس، تربت جام و تربت حيدريه با مسيري كه در بالا شرح داده شد مشترك است بنابراين راه را از تربت حيدريه ادامه مي‌يابد.

تايباد و خواف مقاصد بعدي هستند با آس‌بادها، مدرسه غياثيه و مسجد ملك زوزن كه از ديدن آنها نمي‌توان گذشت. گناباد و قائنات با كشتزارهاي زعفران و درختان عناب و درختچه‌هاي زرشك قسمت بعدي سفر هستند كه هم مي‌توان به ديدن بسنده كرد و هم مي‌توان گردشگر را در برداشت محصول و زندگي مردم در آن زمان وارد كرد.

مقصد بعدي خطه سيستان است با قهرمانان اساطيريي چون رستم پهلوان و داستان‌هايي كه مي‌توان از تاريخ اساطيري ايران تعريف كرد و نيز آثار باستاني شهر سوخته و كوه خواجه. مسير در اين خطه ادامه يافته به شهر زاهدان مي‌رسد اما پس از آن به شهر بم مي‌رسد كه با ارگ خود و زلزله‌اي كه سال 1382 سبب تخريب آن شد، بين مردم جلوه‌ي ديگري يافت و البته درختان نخل و مركبات نيز زيبايي خاصي به اين شهر بخشيده‌اند.

پس از بم، مركز اين استان يعني شهر كرمان نيز پذيراي خوبي براي گردشگران است؛ بازار قديم شهر، گنبد جبليه، مقبره مشتاق و مقبره شاه‌نعمت‌ا... ولي به عنوان يك باغ ايراني و واحه‌اي در ميان كوير بسيار ديدني است. و مسير در كنار كوير به شهر بادگيرها،يزد مي‌رسد با مسجد جامع و تكيه اميرچخماق، آتشكده و باغ دولت‌آباد و آب‌انبارها و در مجموع معماري كويري. در اين ميان مي‌توان گريزي زد و به ميمند رفت تا با روستائيان در دل كوه بود و درون اتاق‌هاي غارمانند زندگي كرد.

مسير وارد استان اصفهان مي‌شود، شهرهاي اردستان و زواره با مساجد قديمي و آداب و رسوم خود و سپس شهر زواره محل تلاقي زاينده‌رود و باتلاق گاوخوني و قلعه‌اي قديمي، جايي كه چادر سفيد زنانش جلوه‌اي خاص بدان بخشيده است. راه از آنجا به سوي كاشان پيش مي‌رود با خانه‌هاي معروف ايراني، باغ فين و داستان قتل امير كبير كه نقطه‌ي عطفي در تاريخ ايران است.

قم شهر بعدي است با بارگاه حضرت معصومه (س) و كتابخانه غني آيت‌ا... مرعشي نجفي. و از آنجا در برگشت به تهران مسير از كنار درياچه نمك عبور كرده و سفر پايان مي‌يابد. بايد در نظر داشت كه اين نمونه سفرها آشنايي با مردم شهرهاي مختلف در جغرافياهاي متفاوت و آداب و رسوم گوناگون را سبب مي‌شود و اجازه مي‌دهد تا با روش‌هاي زندگي از نوع ديگر برخورد شود.
یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved