Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow مقالات arrow عمومی arrow انتقال آب کارون با وجود زمین های تشنه!
انتقال آب کارون با وجود زمین های تشنه! چاپ ارسال به دوست
۳۱ خرداد ۱۳۸۹

 
انتقال آب از رودخانه کارون یا سرشاخه های آن به استانهای دیگر موضوعی است که بارها توسط دولتهای مختلف مطرح شده این در حالی است که اکنون خود استان خوزستان بیش از هر زمان دیگری به آب نیاز دارد.
 

با وجود سپری شدن یکسال پر از بارش باران و برف (در شهرهایی مثل ایذه و دهدز) همچنان با کاهش آب های ورودی به کارون و در نتیجه خشکسالی مواجه است به همین دلیل از یک ماه قبل ستاد خشکسالی استان همانند دو سال قبل مجددا کار خود را آغاز کرده و در همین هفته جاری نتیجه جلسات هفته قبل اجرا شده است. 

ستاد خشکسالی استان خوزستان مقرر کرده که برای کاهش مصرف برق به علت کمبود آب پشت سدها، ادارات خوزستان از هفته جاری باید ساعات کار خود را از ساعت 6 و 30 دقیقه تا 14 تغییر دهند و در نتیجه روزهای پنج شنبه در خوزستان تعطیل خواهد بود. با وجود اینکه نمی توان از ضررهای اقتصادی فراوان ناشی از تعطیلی روزهای پنج شنبه در خوزستان صرفنظر کرد ولی برای جلوگیری از قطعی های مکرر برق باید این ضرر اقتصادی را به جان خرید.

در همین خصوص استاندار خوزستان در نخستین نشست ستاد خشکسالی استان در سال جاری اعلام کرد: با وجود بارندگی های امسال برای تامین آب از شرایط بحرانی خارج شده ایم ولی برای رسیدن به شرایط ایده آل تامین آب مورد نیاز مردم و کشاورزی فاصله داریم.

همچنین در حال حاضر بسیاری از زمین های کشاورزی خوزستان بایر و لم یزرع هستند که تنها راه نجات این زمین ها رسیدن آب به آنهاست که دولتهای مختلف سالهاست درتحقق چنین هدفی موفق نبودند ولی به نظر می رسد دولتها علاقه عجیبی به صرف هزینه های هنگفت برای انتقال آب از سرشاخه های کاورن برای احیای زمین های کشاروزی استانهای دیگر دارند.

طبق آخرین آمار موجود در استان خوزستان یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین کشاورزی قابل کشت و زراعت وجود دارد که درحال حاضر تنها در320 هزار هکتار از این زمین ها، کشاورزی صورت می گیرد ضمن اینکه مقام معظم رهبری درسال 1375 در سفر به استان خوزستان دستور احیای 800 هزار هکتار از زمینهای کشاورزی و لم یزرع خوزستان را صادر کردند که به علت نبود آب تنها بخش اندک و ناچیزی از این زمین ها به مرحله کشت رسیده است و بخش های زیادی از زمین ها به شکل اولیه باقی مانده است.

اگر از موضوع کشاورزی نیز بگذریم هم اکنون در بسیاری از مقاطع، رودخانه کارون در حال خشک شدن است و این وضعیت در مقطع اهواز به شدت احساس می شود و باعث نگرانی فراوانی شده، تازه در سال جاری این در حالی است که خوزستان یک فصل پر باران را پشت سر گذاشت ولی همچنان مشاهده می شود که رودخانه کارون با کاهش آب مواجه است.

مجموع این موارد باعث می شود این سئوال درذهن هرکسی پیش بیاید که دلیل انتقال آب کارون برای دیگر شهرها چیست و صرف میلیاردها تومان هزینه چه ضرورتی دارد؟

این نگرانی سالهاست به کابوس مردم خوزستان تبدیل شده زیرا انتقال آب کارون باعث نابودی کشاروزی و غیرقابل سکونت شدن بسیاری از روستاهای مسیر رودخانه کارون می شود که تنها شغل مردمان آن کشاورزی و دامداری است و این موضوع درتناقض با سیاستهای دولت مبنی بر جلوگیری از مهاجرت مردم از روستاها به شهرهاست.

به غیر از انتقال آب به استانهای اصفهان، یزد و رفسنجان که هر از چند گاهی مطرح می شود، جدیدترین ایده دولت برای برداشت آب از سرشاخه های کارون به سفر یک ماه اخیر هیئت دولت به استان کرمان بازمی گردد که در آن محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: طرح انتقال آب مسیر زاگرس برای برطرف کردن مشکلات پسته داران اجرا می شود.

این بار دولت برای اجرای این طرح که پیش از این سخنی از آن به میان نمی آمد به صورت مستقیم نام کارون را به میان نیاورده و از طرح انتقال آب زاگرس از آن نام برده است این در حالی است که این طرح نیز انتقال آب از سرشاخه های کارون است.

در عین حال دولتهای مختلف در سفر به خوزستان همواره این اطمینان را به مردم، نمایندگان و مسئولان خوزستان می دادند که طرحی برای برداشت آب از سرشاخه های کارون اجرا نخواهد شد و آخرین آن هم به سفر دکتر محمود احمدی نژاد به شهرستان خرمشهر در سوم خرداد سال جاری بازمی گردد که وی به نمایندگان استان این اطمینان را داد.

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص اجرای طرحهای انتقال آب کارون با اظهار اینکه این طرح به صورت پنهانی در حال اجراست، گفت: این طرح جای دفاع ندارد وطرح انتقال آب رودخانه کارون به دلیل درمعرض خطر بودن آینده کشاورزی خوزستان و برنامه پنج ساله توسعه طرح درستی نیست ضمن اینکه اجرای این طرح به اشتغال استان آسیب های جدی وارد می کند.

کشاورزی استان با اجرایی شدن طرح انتقال آب کارون به مخاطره جدی می افتد به همین دلیل تمام مدیران استان خوزستان باید نگرانی خود را نسبت به اجرای این طرح اعلام کنند.

ناصر سودانی اظهار داشت: کشاورزی استان با اجرایی شدن طرح انتقال آب کارون به مخاطره جدی خواهد افتاد به همین دلیل تمام مدیران استان خوزستان باید نگرانی خود را نسبت به اجرای این طرح اعلام کنند تا از حیثیت استان دفاع شود زیرا کارون مایه حیات خوزستان به شمار می رود و تعدی به آن تعدی به مردم خوزستان است.

نماینده مردم اهواز تاکید کرد: دغدغه همه ما امروز جلوگیری از اجرای برنامه‌های پنهانی در حال پیگیری برای انتقال آب کارون است زیرا برخی استانها برای نجات کویر خشک خود در پی از بین بردن زمین های زنده و سبز جلگه خوزستان هستند که این خلاف اجرای عدالت است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: خوزستان امکانات و پتانسیل های فراوانی از جمله آب، خاک و نیروی انسانی فراوان دارد اما نیازمند همتی برای به کارگیری این منابع در استان است و چرا باید پس از گذشت 14 سال از دستور مقامات کشور در خصوص احیای 800 هزار هکتار از اراضی آماده کشت خوزستان درصد پیشرفت اجرای این طرح بسیار ناچیز باشد.

عضو شورای شهر اهواز نیز در این خصوص اظهار داشت: اکنون که با وجود تمام اعتراضات گذشته درمورد انتقال آب کارون به سایر استانها، معاون رئیس جمهور اعلام کرد باید برای نجات کرمان باید آب کارون را به این استان منتقل کرد دیگر سکوت نمایندگان و مسئولان استان جایز نیست و باید به هر شیوه ای جلوی این کار را گرفت.

غلامرضا سبزعلی افزود: چرا استاندار خوزستان در خصوص این طرح ساکت است این در حالی است که استاندار قبل از اینکه نماینده دولت در استان باشد انعکاس دهنده مشکلات استان به تهران است ولی دراین خصوص متاسفانه مشاهده می کنیم که استاندار سکوت پیشه کرده است و مردم اکنون از وی انتظار دارند که به صورت جدی وارد کار شود و اعتراضات خود را به گوش هیئت دولت برساند زیرا وی بهتر ازهر کسی می داند که انتقال آب از سرشاخه های کارون چه عواقبی برای استان و کشاورزی آن دارد.

وی افزود: چرا در اجرای چنین طرحهایی که به صورت آشکار برخلاف منافع مردم استان خوزستان و حتی کشور است، وقتی کار از کار گذشت صدای اعتراض مسئولان بلند می شود در حالی که در حال حاضر می توان جلوی این کار را گرفت.

سبزعلی تاکید کرد: از همه مسئولان تاثیرگذار استان و نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی درخواست می کنم به شکلی جدی انتقال آب از سرشاخه های کارون را پیگیری کنند.

رمضان منجزی دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز در این خصوص گفت: در پروژه انتقال آب کارون موسوم به کوهرنگ 3 ، دولت 23 کیلومتر تونل با صرف هزینه های سرسام آور حفرکرده ولی هیچ کجا منعکس نشده که این کار برای انتقال آب کارون است.

وی افزود: جای تعجب است که چرا دولت به جای صرف این هزینه های سرسام آور، طرحهای آبرسانی به زمین های خشک خوزستان را که با صرف هزینه های بسیار کمتر و حتی کمتر از 10 درصد، قابل انجام است را اجرا نمی کند.

منجزی تاکید کرد: صرف این هزینه های سرسام آور برای اجرای پروژه کوهرنگ 3 نشان می دهد ما هر کار بکنیم توان مقابله با این عزم جدی را نخواهیم نداشت و دولت در اجرای طرحهای انتقال آب کارون به سایر استانها بسیار مصمم است.

عضو شورای شهر اهواز افزود: تونل کوهرنگ 3 که اجرای آن در اختیار شرکت آب منطقه ای اصفهان است در ثانیه، 15 متر مکعب آب از سرشاخه های کارون در کوهرنگ را به استان اصفهان منتقل می کند و این میزان برداشت آب تا 45 ثانیه قابل اجرا است. اگر این عزم جدی دولتها برای انتقال آب کارون را با کمبود آب در استان خوزستان مقایسه کنیم به یک تناقض می رسیم که به هیچ وجه منطقی و عقلایی به نظر نمی رسد.   

منبع: مهر


یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved