Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow خواندني ها arrow خواندنی ها arrow ضرورت تصويب قانون ممنوعيت دفن زباله
ضرورت تصويب قانون ممنوعيت دفن زباله چاپ ارسال به دوست
۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۸
در سال 1933 بر اساس راي دادگاهي در آمريكا دفع مواد زائد جامد ممنوع گرديد. لذا در اين كشور روزانه از محل بازيافت رباله حدود 13 ميليون دلار درآمد حاصل مي‌شود. علاوه بر مبلغ فوق مزاياي افزايش بهداشت، سلامت جامعه و حفظ محيط‌زيست، خاك، آب، هوا، سرزمين و غيره را كه به رقم نمي‌توان تبديل و ارائه كرد، را اضافه بايد كرد.
همچنين با مديريت زباله‌هاي شهري در كلان شهر توكيو طي دو سال، از 2/5 ميليون تن به 76/3 ميليون تن كاهش يافت.
حال با توجه به وجود فنّاوري بسيار ساده و طبيعي خدادادي به نام كرم آيزينيافوتيدا و امكان پرورش کرم (آشغال¬خوار) و توليد کود آلي غني بيولوژيك ورمي‌کمپوست توسط آن، چرا نبايد دفن زباله را ممنوع نكرد؟
1. تبديل پسماند به کود بيولوژي در مبدا با کرم خاکي:
آشنايي با كرم آيزينيا فوتيدا
خداوند بيش از 3200 نوع کرم خاکي آفريده است که چند نوع محدود آن با ويژگي خاصي نجات دهنده محيط زيست انسان¬ها و تامين کننده غذاي سالم آنها هستند، يکي از اين چند نوع محدود كرم، كرم خاكي است كه در زبان فارسي به كرم قرمز خاكي حلقوي باراني و در سطح بين‌المللي به كرم قرمز كاليفرنيايي معروف است.
1- اين کرم داراي 70 درصد پروتئين است که در مقايسه با 22 درصد پروتئين گوشت قرمز يعني بيش از سه برابر و همچنين داراي امگا 3 نيز مي¬باشد.
2- مصارف کرم: از اين كرم بدليل داشتن پروتئين در موارد زير استفاده مي¬شود:
2-1- مصرف پروتئيني انساني: در ساير کشورها از جمله در كشور آمريكا غذاي مصرفي مردم است (از گرانترين غذاهاي فروشگاه‌هاي زنجيره¬اي مک دونالد )، با توجه به فرهنگ ما استفاده از آن فعلا هدف نمي¬باشد. (خود كرم به عنوان پروتئين)
2-2- مصرف پروتئيني حيواني: غذاي دام، طيور و ماهي (مصرف خود كرم)
2-3- مصارف در توليد لوازم آرايشي و بهداشتي(مصرف خود كرم)
2-4- مصارف در داروسازي (مصرف خود كرم)
2-5- از طريق اين كرم زباله¬هاي تر و فضولات حيواني دفع و به کود جديدي به نام ورمي‌کمپوست يا هوموس تبديل مي¬شود. (تبديل زباله به كود غني طبيعي كشاورزي) (توسط كرم)
2-6- بدليل خاصيت اسفنجي کود توليد شده در نگهداشت آب، در آباد نمودن زمين¬هاي کوهپايه، باير و شوره¬زار استفاده مي¬گردد. (از كود توليد شده به همراه فنّاوري خاص)
تبصره: براي هر بند مزايايي است كه به منظور عدم تطويل از ارائه آن خودداري شد.
3- خوراک کرم: همه نوع زباله تر شهري و فضولات حيواني بجز سنگ،‌ شيشه،‌ پلاستيك، آهن¬آلات و مواد گوشتي خام و چربي غذاي اين كرم مي¬باشد. به همين دليل اسم ديگر اين کرم، کرم آشغال¬خوار است. در شهر هر شهروند ايراني روزي 700 گرم و هر روستايي روزي 350 گرم زباله توليد مي¬کند که به طور خاص در ايران 70 درصد آن زباله آلي است و اين مقدار، خوراک اين کرم مي‌باشد. اين کرم حداقل معادل وزن خود در روز غذا مي¬خورد و 60 درصد آن به کود تبديل مي¬شود و مابقي براي تکثير و افزايش وزن کرم مصرف مي¬شود.
4- خواص کود: فضولات اين کرم کودي است به نام ورمي‌کمپوست با خواص زير:
4-1- بي بو است.
4-2- مانع از ايجاد علف هرز مي¬شود.
4-3- استفاده از اين نوع كود، كيفيت محصولات كشاورزي را نسبت به كود شيميايي عملاً‌ حدود 50 درصد و كميت (تعداد در واحد سطح) آنها را نيز چيزي در حدود 20 تا 70 درصد افزايش مي¬دهد. و به علاوه مشکلات مربوط به باقي ماندن کود شيميايي در مواد غذايي را ندارد.
4-4- بدليل خاصيت اسفنجي کود توليد شده در نگهداشت آب و آزاد‌سازي تدريجي آب موجود، از اين كود به همراه فنّاوري خاص، اقدام به بارور نمودن و حاصلخيزي زمين¬هاي شوره¬زار، شيميايي شده،‌ كوهپايه و غيرقابل كشت مي¬شود.
4-5- در عالم طبيعت براي توليد 5/2 سانتيمتر کود ورمي‌کمپوست از زباله بشر به 500 تا 1000 سال زمان نياز است و از طريق اين کرم اين مدت به 5 سال کاهش پيدا مي¬کند.
5- در ساير کشورها از جمله در كشورهاي کانادا و آمريكا،‌ سطل¬هاي مخصوص زباله طراحي شده است كه زباله تر در منازل به صورت خانگي تبديل به كود شده و كود هوموس توليدي جمع‌آوري و در باغچه¬ها استفاده شده و يا فروخته مي¬شود. و از اين طريق هزينه جمع¬آوري و حمل و نقل و دفن زباله به حداقل رسيده است. بدليل راحتي توليد کود، اين روش براي کليه مناطق کشور، بالاخص در مناطق شمالي کشور با وجود رطوبت بالا توصيه مي¬گردد.
6- اين صنعت با توجه به اينكه در حفظ و استفاده بهينه از محيط زيست و كاهش هزينه‌هاي حمل و نقل و دفع زباله‌ها و فضولات نقش قابل توجهي دارد مي‌تواند در پيشرفت اقتصاد و توسعه پايدار كشور بسيار مفيد باشد. در حال حاضر كشورهاي كانادا، ايتاليا، ژاپن، فيليپين، آمريكا و هند كارخانه‌هاي زيادي را در زمينه اين صنعت و مخصوصا سامانه‌هاي بازيافت در ابعاد وسيع به اجرا درآورده‌اند و از منافع آن بهره‌مند شده¬اند. اين صنعت در زمينه كشاورزي، باغداري و توليد چاي كمپوست كاربردهاي فراواني دارد. هركشور سالانه ميليون¬ها تن زباله توليد مي¬كند كه منبع بسيار با ارزشي براي توليد ورمي‌كمپوست و خلق ارزش است. به عنوان مثال هند سالانه 25 ميليون تن زباله توليد مي‌كند كه درصد قابل توجهي از آن به كود ورمي‌كمپوست تبديل مي‌شود. هم اكنون در كانادا هر هفته 75 تن زباله توسط ورمي‌كمپوست بازيافت مي‌شود. شركت American Earthworm Company در سال 1978 اولين كارخانه خود را با ظرفيت 500 تن در ماه راه‌اندازي كرد و شركت Aoka Sangyo Co. Ltd در ژاپن نيز سه كارخانه 1000 تن در سال دارد كه ضايعات صنايع غذايي را به ورمي‌كمپوست تبديل مي‌نمايد. در حال حاضر 3000 كارخانه ورمي كمپوست در ژاپن وجود دارد كه هر يك ظرفيت 5 تا 50 تن در ماه دارند. اكنون نوبت ايران است تا وارد صنعت ورمي كمپوست و فنّاوري‌هاي تجاري آن شود.
7- قيمت جهاني کرم هر کيلوگرم 33 دلار و قيمت جهاني کود ورمي‌کمپوست هر کيلوگرم 3000 ريال مي¬باشد.
8- اطّلاعات بيشتر در وب¬گاه‌هاي www.karafarini.gov.ir يا www.compost.ir يا www.irpds.com يا www.tafda.org قابل دسترسي است.

اهداف نهايي: رسيدن بشر به رفاه و خوشبختي
1- شكر نعمت خدا را بجا آوردن
2- انسان را تكريم كردن
3- تامين نياز غذايي سالم انسانها ظرف 5 سال
4- حفظ محيط زيست
5- تامين رفاه جامعه
6- ريشه كني فقر
7- حفظ آب
8- عملي كردن بهره¬وري
9- توليد و ذخيره انرژي 10- توليد غذاي بيشتر، با كيفيت و سالم
11- تبديل زباله به كود آلي
12- توليد ثروت مجاني
13- توسعه فرهنگ نوآوري
14- مهرورزي و عدالت اجتماعي
15- آموزش تجارت به همه
16- خانه سالم، شهر سالم، كشور سالم، جهان سالم
17- حفظ ذخائر دنيا
18- ........

بر همگان بالاخص از نمايندگان محترم مردم در مجلس شوراي اسلامي انتظار مي‌رود، هر چه سريعتر و تا دير نشده است با تهيه و ارائه طرح دو فوريتي ممنوعيت دفن زباله، دين خود را به سرزمين ايران اسلامي و حفظ محيط‌زيست جهاني ادا نمايند.
در نشر اين مجموعه كوشا باشيم.
با احترام
خسرو سلجوقي
عضو هيات علمي بازنشسته معاونت برنامه¬ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري و
مديركل سابق دفتر توسعه امور کارآفرينان وزارت كار و امور اجتماعي و
دبير كارگروه علمي سومين جشنواره كارآفرينان برتر

یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده مهمان در تاریخ ۱۳۹۰-۰۱-۲۸ ۰۸:۵۵:۳۳
با تصویب ماده 193 قانون برنامه پنجم در شهرهای بالای دویست هزار نفر و شهرهای مشرف به ساحل و تالابها ممنوع شد و انشالله با مساعدت نمایندگان در برنامه ششم در تمام مناطق ممنوع خواهد شد حالا وقت همکاری مسئولین و مردم برای تبدیل زباله به پروتئین است Copyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved