Advertisement
اطلاعیه عمومی

  اعضاي محترم موسسه و خوزستانيهاي گرامی؛ 
 
موسسه  فرهنگی ، ورزشی و خدماتی خوزستانیهای مقیم استان تهران آمادگی دارد خدمات ذیل را ارائه نماید ، لطفآ برای پیشرفت موسسه همکاری و اطلاع رسانی نمائید.

 برای پیشرفت موسسه همکاری و اطلاع رسانی نمائید:

1-       تیمداری ورزشی (فوتبال، فوتسال ، کوهنوردی ، شطرنج  ، بسکتبال ، پارا گلایدر )

2-       تهیه لوازم ورزشی

3-       آموزش نقاشی و انجام سفارشات نقاشی در سبک رئال و چهره

4-       تهیه فیلم های تبلیغاتی و مستند

5-       انجام تئاتر  های نمایشی

6-       پیمان مدیریت امور فرهنگی ، هنری

7-       فروش آثار فرهنگی ،هنری و علمی خوزستانی ها

8-       مشاوره مالی ، اعتباری

9-       خدمات امور بیمه ای

10-   خدمات  امور حقوقی

11-   خدمات فنی اداری ، مسکونی

12-   تور های گردشگری , زیارتی

13-   مطالعه ، مشاور ه ، نظارت  و پیمان مدیریت در پرو ژه های کشاورزی، صنعت و خدمات (شرکت مهندسین مشاور اوجستان آسیا)

14-   مشاوره در علوم میراث فرهنگی 

15-   مشاوره  در علوم محیط زیست

16-   مشاوره  حسابرسی  ، مالیاتی

17-   مشاوره  امور بازرگانی

18-   پذیرش آگهی از طریق سایت و sms  گروهی 

مدیریت روابط عمومی موسسه

صفحه اصلی
آشنایی با موسسه
درباره استان خوزستان
اخبار استان خوزستان
اخبار مدیریت های ستادی
اخبار مدیریت های اجرائی
گالری تصاویر
سلامت
مقالات
خواندني ها
سرگرمي
پیوند ها
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
بايگاني
تماس با ما

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow عمومی arrow صابئین‌مندایی از جاذبه‌های‌معنوی‌خوزستان
صابئین‌مندایی از جاذبه‌های‌معنوی‌خوزستان چاپ ارسال به دوست
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴

یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران

گروه جامعه: یکی از اقلیت‌های مذهبی خوزستان و شهر اهواز صابئین مندایی هستند که همواره به قومی مهربان و صادق در میان همشهریان خود مشهورند و به عنوان یکی از جاذبه های معنوی اهواز قلمداد می‌شوند.Image

به گزارش ایرنا صابئین مندایی فرقه ای از صابئین هستند که موحد بوده و پیروان حضرت یحیی(ع) هستند و در قرآن مجید هم از آنها یاد شده است. آنها در خوزستان ایران و در حواشی رودخانه کارون زندگی می کنند و غسل تعمید خود را در این رودخانه انجام می دهند به طوری که در حالی که روحانی آنها آیاتی را می خواند و با لباس مخصوص باید تمام بدن را به زیر آب فرو ببرند.

شغل بیشتر صابئین مندایی طلا سازی و میناکاری است و با وجود متمکن بودن بیشتر ساده پوش، ساده زیست و بی آلایش هستند و همواره با لباس های یکدست سفید و محاسن بلند در انظار عمومی ظاهر می شوند. صابئین طبق عادات خود ارتباطات کمتری با همشهریان برقرار می کنند و بیشتر در مناطق مشخصی در ساحل رودخانه زندگی می کنند از این رو شهروندان اهوازی نیز چندان ارتباطی با این اقلیت برقرار نکرده و دورادور تنها شاهد برخی آیین های به نظر عجیب آنها در سواحل رودخانه کارون هستند.

هرچند آیین های آنها حس کنجکاوی بسیاری از شهروندان را برانگیخته اما کمتر شهروندی به سراغ این اقلیت رفته و در خصوص آیین ها و شیوه عادات زندگی آنها سوال کرده است. بیشتر شهروندان اهوازی سال های سال در کنار این اقلیت زندگی کرده اند اما از احوال آنها بی خبر هستند و از شیوه زندگی آنان و خواسته هایشان اطلاعات چندانی ندارند.

اقلیت مندایی که گفته می شود حدود پنج هزار نفر از جمعیت اهواز را تشکیل می دهند در برخی کشورهای همچون عراق، سوریه و حتی بطور پراکنده در کشورهای اروپایی زندگی می کنند و زبان مشترکی دارند. این اقلیت پراکنده که یکی از جاذبه های گردشگری معنوی شهر اهواز به شمار می آیند در دیگر شهرهای کشور ما کمتر دیده می شوند.

زندگی در کنار آب جاری که از موجبات زندگی صابئین مندایی است آنها را به سکونت در مناطق حاشیه رودخانه کارون و در امتداد این رودخانه سوق داده است. در نظام جمهوری اسلامی ایران که توجه خاصی به اقلیت های مذهبی شده و با احترام و رعایت حقوق با آنها رفتار می شود به این اقلیت مذهبی نیز توجه خاص کرده به طوری که در حاشیه رودخانه کارون حد فاصل پل پنجم تا پل غدیر سکویی برای انجام آیین های مذهبی این اقلیت ساخته شده است.

آیین تعمید در مذهب مندایی یکی از مهمترین آیین های این اقلیت است که بطور معمول یکشنبه ها در ساحل رودخانه کارون انجام می شود. شیخ صالح چحیلی یکی از رهبران این اقلیت می گوید: در این آیین که در چند نوع و برای افراد خاص و مناسبت های ویژه است همراه داشتن مواد لازم برای انجام آن از قبیل نوعی نان و ظروف خاصی نیاز است، ضمن اینکه لازم است که فضایی مناسب برای نشستن، پهن کردن زیرانداز و قرار دادن مواد در ساحل رودخانه و نزدیک به آب مهیا باشدکه به همین منظور سکویی برای انجام آیین در نظر گرفته شده است.

در مدت اخیر با کم آب شدن رودخانه کارون و پایین آمدن شدید میزان آب این رودخانه و همچنین خشک شدن رودخانه در برخی نقاط، این اقلیت، مکان انجام آیین خود را به زیر پل غدیر اهواز، جایی که اندکی سطح آب نسبت به جاهای دیگر بالاتر است منتقل کردند تا بتوان به آب جاری دست یابند.

چحیلی ادامه می دهد: متاسفانه در حوالی تنها سکویی که در ساحل رودخانه کارون برای انجام آیین خود داریم میزان آب به شدت پایین آمده است و تنها گل و زمین خشک و نیزار وجود دارد . همچنین شکستن لوله آب خام در ساحل رودخانه امکان تردد در اطراف سکوی عبادت را محدود و سازه های این سکو را خراب کرده که از شهرداری تقاضا داریم به این مساله رسیدگی کند.

وی یادآور می شود: در مکان کنونی هیچ گونه امکانات و شرایط مناسبی برای انجام آیین غسل تعمید وجود ندارد و افراد مجبورند برای انجام غسل تعمید از میان گل و نیزار عبور کرده و به داخل آب بروند و اگر روند کاهش آب رودخانه به این شکل ادامه یابد، زندگی ما نیز در این شهر بسیار سخت خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در این باره اظهار کرد: هر آیینی که مورد تایید نظام جمهوری اسلامی باشد، وظیفه خود می دانیم که در حوزه کاری به آنها خدمات ارائه دهیم. افشین حیدری افزود: در سفر اخیر نماینده معاونت امور اقوام و اقلیت های مذهبی رییس جمهوری به اهواز هماهنگی های لازم را انجام داده و برای انجام هر کاری در این زمینه اعلام آمادگی کردیم.

وی گفت: با توجه به اینکه صابئین مندایی به جرات یکی از جاذبه های گردشگری در بحث میراث معنوی هستند استقبال زیادی برای حضور گردشگران از آنها می شود. حیدری اظهارکرد: خوشبختانه ادیان مختلف سال ها در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی فعالیت خود را داشته و هیچ مشکلی در این زمینه نداشته اند.

وی بیان کرد: در بحث مکان عبادی صابئین مندایی با شهرداری اهواز صحبت کردیم که هرچه زودتر مکان عبادت آنها را ساماندهی کند چون جزو وظایف شهرداری است و ما هم آماده ایم کمک کنیم. حیدری ادامه داد: پس از فوت رهبر بزرگ این جامعه، در بازدیدی که از محل عبادت آنها داشتیم این سازمان برای رفع مشکلات آنان اعلام آمادگی نمود تا آنان راحت تر بتوانند به عبادات خود بپردازند.

وی گفت: با توجه به اینکه مکان عبادت آنها در کنار رودخانه است، باید از نظر فیزیکی در ساختار آن بازنگری شود چون اطراف آن شرایط نامناسبی دارد. وی افزود: این اقلیت به صورت متمرکز کار می کنند و اگر همین مکان فعلی آنها احیا شود می تواند جاذبه گردشگری باشد.

معاون فنی عمرانی شهرداری اهواز نیز در این باره ضمن تایید مشکلات این اقلیت مذهبی گفت: شهرداری به تنهایی متولی حل مشکلات آنان نیست ولی در ساحل سازی کارون ، وظیفه شهرداری است. محمد صفری افزود: با ساحل سازی و اصلاح ساحل کارون امکان نزدیکی به آب و جریان زندگی برای این اقلیت مذهبی بیشتر می شود.

مدیریت طرح میراث فرهنگی موسسه : از سایت بهار نیوز

 

۰

 


یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved