Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow خواندني ها arrow خواندنی ها arrow تأثير شاد زيستن بر بهداشت روان
تأثير شاد زيستن بر بهداشت روان چاپ ارسال به دوست
۲۰ مهر ۱۳۹۲

به نام خالق زيبايي‌ها

نوشته عضو موسسه ( دکتر عزيزاله بابلي بهمئي)

چو شادي بکاهد بکاهد روان          خرد ناتوان گردد اندر ميان

  يکي از مباحثي که تأثير شگرفي روي شادي و شاد زيستن انسان دارد، بهداشت رواني فرد است. بهداشت رواني شامل همه‌ي عواملي است که بر احساسات، افکار،  گفتار و اعمال فرد، طرح‌ها، هدف‌ها و روش‌هاي به کار رفته توسط فرد، شرايط فيزيکي و بزرگسالان مهم در زندگي او تأثير مي‌گذارند.

هدف اصلي  بهداشت رواني کمک به همه‌ي افراد دررسيدن به زندگي کامل‌تر، شادتر، هماهنگ‌تر و مؤثرتر است. بنابراين يکي از اهداف اصلي بهداشت رواني زندگي شادتر مي‌باشد چرا که شاد زيستن از افسردگي و بيماري‌هاي روحي و رواني پيش‌گيري مي‌نمايد.

 

شاد زيستن چيست؟

برو شادي کن اي يار دل‌افروز        غم فردا نشايد خورد امروز   (سعدي)

انسان موجودي شادي‌خواه و لذت‌طلب است. هرگز داشتن مال و اموال، نشانه‌ي خوشبختي و بي‌نوايي وفقر نشانه‌ي بدبختي نيست. اگر چنين بود ثروتمندان بايد شادترين و فقرا بدبخت‌ترين افراد باشند، درحاليکه هميشه چنين نيست. تمام شورها، شوق‌ها و لذايذ بهشت زندگي منتظر کساني است که با تلاش، فکر و مقاومت، خود را به اين بهشت مي‌رسانند.

بهشت در نزديکي ماست ولي فقط براي کساني متجلي مي‌شود که دلشان ناب و بي‌غش باشد. اين افراد دلير و اميدوار زندگي مي‌کنند تا هميشه شاد و بانشاط باشند و از زندگي بهره‌مند شوند.

آيا دقت کرده‌ايد وقتي که احساس خوبي درباره‌ي خود داريد، ديگران هم بهتر از هميشه به نظر مي‌رسند؟ جهان بازتاب و عکس‌العمل رفتار خود ماست، وقتي از خودمان بيزاريم از همه بيزاريم و وقتي به همين که هستيم عشق مي‌ورزيم، تمام جهان در نظر ما دوست‌داشتني است. بنابراين بهتر است افکار شاد و سلامت داشته باشيم و سلامتي را حق انساني و شايسته‌‌ي خود بدانيم. با خود ملايم باشيم و خانواده‌ي خود را بپذيريم، دوست بداريم و بدانيم که يکي از کليدهاي شادي و خرسندي تمرکز ذهن بر لحظه‌ي حال است. اين لحظه تنها زماني است که در اختيار داريم پس بايستي شاد باشيم و آبراهام لينکلن  بيان مي‌کند:‌« اغلب مردم تقريباً به همان اندازه شاد هستند که انتظارش را دارند.» شاد بودن مي‌تواند يکي از بزرگترين مبارزات ما در زندگي باشد. براي شاد بودن بايد بر افکار  شاد تمرکز کنيم. لازمه شاد زيستن جستجوي زيبايي‌ها و خوبي‌هاست. همه‌چيز در دست ماست. درست است که شادکامي و خوشبختي نسبي است، ليکن افرادي که از روابط سالم و سازنده و مطلوب، کار موفق و برنامه‌ريزي مشخص در زندگي برخوردار باشند، افرادي با نشاط و شاد خواهند بود. والدين شاد و محيط خانواده‌ي مطبوع، فرزنداني شاد به بار مي‌آورد. لذا شادي و شاد زيستن موجب سلامت روح و روان مي‌شود.

گر يک نفست ز زندگاني  گذرد        مگذار که جز به شادماني گذرد     (خيام)

شيوه هاي کسب احساس شادماني در زندگي

1- احساس نااميدي را از خودمان دور کنيم: اگر در مسير زندگي اميد خود را از دست داديم مأيوس نشويم و هرگز فکر نکنيم راهي را که پيش گرفته‌ايم، آخرين راه است. پيوسته به دنبال راه‌هاي ديگر باشيم چرا که: « عاقبت جوينده، يابنده است. » همچنين ويکتور هوگو بيان مي‌کند: « اميد براي انسان مثل بال است براي پرندگان »

2- نقاط قوت خود را تقويت کنيم :‌انسان مجموعه‌ايي از استعدادهاي گوناگون است که مي‌تواند با شناسايي و رشد و پرورش آن به کمال برسد. با کشف توانايي‌هاي خودمان و پرداختن به کارهاي مثبتي که علاقه داريم، بيش‌ترين لذت را از زندگيمان ببريم.

3- ضعف‌هاي خودمان را بپذيريم: واقعيت اين است که هرکس ضعف هايي دارد، به جاي فروماندن در ضعف‌هاي خود و گرفتار شدن در دام يأس و نااميدي، بکوشيم انتقادپذير بوده و بر ضعف‌هايمان غلبه کنيم و به دنبال راهکار باشيم.

4- از مطلق‌گرايي دوري کنيم: ما در گستره‌اي از نسبت‌ها زندگي مي‌کنيم، تلاش کنيم از هرچيزي به نسبتي که مي‌توانيم بهره گيريم هيچکس براي هميشه نمي‌تواند قهرمان باشد. پس ما بيش‌ترين تلاش را انجام دهيم و از نتيجه به‌دست آمده خرسند باشيم، خواه پيروز شويم يا نشويم.

5- با خودمان صادق و رو راست باشيم: مواردي را با خودمان رو راست نبوده‌ايم بنويسيم و راه صادق بودن را بررسي خطاهاي خود بيابيم.

6- درگذشته زندگي نکنيم: اجازه بدهيم غبار گذشته از شانه‌هايمان فرو ريزد، هر اندازه در تيرگي گذشته گام برداريم از روشنايي آينده دورتر خواهيم ماند. فرو ماندن در گذشته، فروماندن در سياهي است. بايد گذشته را به پرسش کشيد، ناپاکي‌هايش را گرفت و زنگارهايش را زدود و از آن به مثابه‌‌ي عنصري براي پي ريختن آينده و شادمانه زيستن بهره گرفت.

7- روي مواردي که کنترل داريم متمرکز شويم : وقتمان را روي مسايلي که در حد کنترل ما نيست سپري نکنيم. بر آنچه مي‌توانيم کنترل کنيم مانند کمک کردن، سپاسگزاري کردن، کار کردن، خواندن، خنديدن و مانند اين‌ها متمرکز شويم.

8- در کمک کردن به ديگران پيشقدم باشيم: کمک به همنوع از وظيفه‌هاي مهم هر انساني است. کمک کردن به ديگران اين احساس را در فرد به وجود مي‌آورد که او فرد با ارزشي است و مي‌تواند به زندگي ديگران معني ببخشد. هم‌چنين وقتي مي‌بينيم که توانسته‌ايم گره‌اي از کار ديگران بگشاييم، در درون خود احساس شادماني و شعف مي‌کنيم.

9- گذشت داشته باشيم : همان‌طور که لطف و مهرباني خداوند شامل حال بندگانش مي‌شود چه خوب است ما نيز از خطاها و اشتباهات ديگران چشم‌پوشي کرده و راه آشتي را هموار سازيم، تا ضمن خوشحال کردن آن‌ها خودمان نيز با دور ريختن کينه‌ها به آرامش دروني دست يابيم.

10- ورزش را فراموش نکنيم: به خصوص در صورت امکان هفته‌اي دو جلسه شنا و استخر را در دستور کار خود قرار دهيم.

11- به ميوه و سبزيجات در برنامه‌هاي غذايي خود توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

12- به راز و نياز با خداوند يکتا بپردازيم.

بله کافيست تصميم بگيريم از امروز هر لحظه با عشق و غوطه‌ور در عشق زندگي کنيم، معني و مفهوم حيات و شاد زيستن را بهتر درک خواهيم کرد و از آن لذت خواهيم برد.

به قول نازک‌انديشي:

« زندگي رياضيات است، پس بياييد اعتماد را در زاويه‌ي چشمانمان جاي دهيم، شادي را به توان برسانيم، غم و اندوه را تفريق کنيم، کينه و نفرت را جذر بگيريم و همدلي و دوستي را ضرب کنيم و محيط و مساحت محبت را در دايره‌ي قلب ديگران به دست‌ آوريم. »

خلاصه: ‌فراموش نشود که سه گروه بيش‌تر در معرض مشکلات روحي‌اند:

الف) شخصيت‌هاي خيلي سخت‌گير و دقيق

ب) شخصيت‌هاي خودمحور و خودخواه

د) شخصيت‌هايي که هميشه و در هرحال احساس مي‌کنند حق با آن‌هاست.

                                                                به اميد موفقيت و شادکامي روز افزون شما

                                                                عزيزاله بابلي بهمئي

                                                                          مدرس دانشگاه ، مشاور و مدرس خانواده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نام دوستدار زيبايي‌ها

بهداشت رواني در قرآن کريم و دين مبين اسلام

   بهداشت روان يعني داشتن نگاه مثبت، پذيرش واقعيت‌ها، توانايي‌ مقابله با مشکلات زندگي، يعني اميد و صبر، قرآن کريم از راه‌هاي مختلف به انسان اميدواري‌ مي‌دهد. خداوند در قرآن به انسان سفارش مي‌کند که هميشه و در همه حال اميدوار باشد. براي مثال در سوره انشراح آيه 5 و 6 مي‌فرمايد: « پس از هر دشواري آساني است. »  همچنين قرآن کريم انسان را به بخشش خداوند اميدوار مي‌کند و در سوره‌ي نساء آيه 99 مي فرمايد:‌« باشد که خدايشان عفو کند که خدا عفوکننده و آمرزنده است.» و سوره‌ي زمر آيه‌ي 53 از انسان مي‌خواهد که از رحمت خداوند نااميد نشود. زيرا فقط گمراهان از رحمت پروردگار نااميد مي شوند. (حجر آيه‌ي 56)

اميدواري يکي از مسايل بهداشت رواني است که خداوند به آن اهميت زيادي داده است. صبر نيز يکي‌ديگر از راه‌هاي آسايش و آرامش انسان است. قرآن کريم، انسان را به هنگام  سختي  به صبر  سفارش مي‌کند و در سوره‌هاي حج آيه 35، صبر را از صفت‌هاي انسان‌هاي مؤمن مي‌داند. در سوره‌ي انفال آيه 46، به هنگام جنگ براي جلوگيري از  ناتوان شدن و هدر رفتن نيروها، انسان را به صبر دعوت مي‌کنند. همچنين در سوره‌ي نحل آيه‌ي 126 به هنگام انتقام گرفتن، صبر را سفارش مي‌کند و در سوره‌ي آل عمران آيه‌ي 186 به هنگام مصيبت صبر را نشانه‌ي قدرت و اراده‌ي انسان مي‌داند. خداوند در سوره‌ي بقره آيه‌ي 153 مي فرمايد:‌« از صبر کمک بخواهيد که خداوند با صابران است. » به اين ترتيب صبر يک ديگر از راه‌هاي نجات پيدا کردن از ناراحتي‌هاي روحي است.

راه اساسي آرامش درون، نماز است. نماز آرامش‌دهنده به انسان، خالي بودن از امورات دنيوي، فراغت از استرس، ترس، غيبت و ... بله نماز خواندن واجب است اما چگونه نماز خواندن؟ رسول اکرم (ص) مي‌فرمايد:‌« نپذيرد خدا نماز کسي را که در آن حضور قلب نداشته باشد.» نماز فارغ بودن از تکبر و غرور است: قرآن در سوره مؤمنون بيان مي کند: « راستي مؤمنان رستگارند، آنان که در نمازشان خاضع و خاشعند. »

نماز يادگيري مديريت زمان و برنامه‌ريزي است. نماز پيام آزادي است، نماز همبستگي و وحدت است، نماز نماد انسان آزاد و وارسته‌اي است که بيان مي‌کند: « خدايا فقط از تو ياري مي‌طلبم. »

« بنابراين اين آرامش و آسايش ظاهري و باطني، مادي و معنوي، اين جهان و آن جهاني تنها و تنها در دينداري، وارستگي و ياد خدا بودن است.»

                                                                                                                                                                    به اميد موفقيت و شادکامي روز افزون شما

                                                                     عزيزاله بابلي بهمئي

                                                                          مدرس دانشگاه، مشاور و مدرس خانواده

 

 


یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved