Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow سلامت arrow سلامتی arrow اثرات روزه بر سلامت انسان
اثرات روزه بر سلامت انسان چاپ ارسال به دوست
۰۴ مرداد ۱۳۹۱
روزه یکی از قدیمی ترین عبادت هاست که در میان اقوام مختلف جهان رایج بوده است هندوها و

و رومانی ها به کثرت روزه مشهور بودند . مصری ها و یونانی ها در مرتبه ی بعدی قرار داشتند . در همه ی ادیان الهی چون زرتشتی ، یهودیت و مسیحیت و مکاتبی چون بودایی ، فانوی و برهمایی روزه جزء احکام واجب به شعار می رفت و غالباً حدود یک ماه به طول می انجامید . در تورات از روزه ی پیامبران مختلف گفت و گو شدو حتی شرایط روزه ی واقعی نیز ذکر شده است . در دین اسلام نیز روزه یکی از واجبات و فروغ دین است که در قرآن کریم آیاتی درباره آن آمده است . پیامبر (ص) درباره ی این فرضیه می فرمایند : « روزه بگیرید تا تندرست باشید » حضرت فاطمه (س) در یکی از خطبههایش بر فلسفه ی برخی احکام اشاره کرده اند و در رابطه با روزه فرموده اند : « خداوند روزه را برای تثبیت اخلاص مردم واجب کرد . »

روزه در طب قدیم از اهمیت خاصی برخوردار بود . فیثاغورث و سقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می کردند ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به معالجه با روزه اختصاص داده است . دکتر آلفمویل در طب جدید نیز از روزه ی بهداشتی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می شد و درباره ی روزه ی بهداشتی می نویسد . این روزه چهار فایده ی مهم دارد:

1-  مانع مصرف غذا و تجمع مواد سمی می شود .

2-  نیروی حیات را تحرک می بخشد تا مواد زاید را دفع کند .

3-  باعث استراحت دستگاه گوارش می شود .

4-  باعث می شود بدن بتواند انرژی خود را صرف دفع مواد سمی کند .

پروفسور و لا دیمیر اظهار می دارد : « در اثر روزه داری غدد فوق کلیوی ترشحات غدد دیگر بدن را برای مدت ها متعادل می سازد. »

دکتر بندیکت دانشمند مشهور فیزیولوژی به یک دوره ی سی و یک روزه معتقد است و اظهار می دارد : « در این مدت در ترکیب خون هیچ گونه اختلالی به وجود نمی آید و آن نوری که در بعضی روزه داران دیده می شود حالت جوانی و نشاطی است که برای روزه داران رخ می دهد . چه چیل نخست وزیر و از سیاست مداران انگلیس گفته است : « من با روزه گرفتن توانستم اعصاب راحتی داشته باشم . همچنین وقتی روزه داشتم به راحتی می توانستم تصمیم بگیرم .روزه بهترین وسیله  برای حفظ سلامت انسان است . » در ادامه به اجمال به بررسی نقش روزه مبارزه با چاقی ، کاهش ابتلا به سرطان دفع سموم وارد شده  از جو و هوا ، تعدیل میل جنسی و بهداشت روانی می پردازیم .

1-  روش مبارزه ی اسلام با پرخوری و چاقی یک مبارزه ی سالانه است که تحت عنوان برنامه ی روزه داری سالیانه مطرح می شود و به روزه داران فرصت می دهد سالیانه یک بار چربی های ذخیره شده را در طول مدت یک ماه روزه داری ، به تدریج و بدون کمترین عوارض هضم و دفع کنند .

2-  روزهی واقعی ماه رمضان و روزه ی طبی می تواند به طور معجزه آسایی در صد ابتلا به سرطان را کاهش دهد . رسوبات و مواد اضافی موجود در خون ، همچنین رسوبات زاید سایر بافت های بدن می توانند به عنوان هسته ی اولیه ی سرطان عمل کنند و در بعضی بافت ها و سلول ها نظم آن را بر هم بزنند و در نتیجه سرعت تقسیم سلولی افزایش پیدا کند و متقاعب آن سرطان را با غذاهایی که برای این قسمت انتخاب کرده ایم بگیریم اما نتیجه ی سودمند و حقیقی یعنی ریشه کن شدن آن در صورتی بر ایمان امکان پذیر است که بیمار را آن قدر در حال گرسنگی قرار دهیم که به سر حد مرگ برسد . »

3-  روزه داری شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط خون را تغییر می دهد و منجر به حل سموم رسوب شده در خون و اعضاء و دفع آن ها از راه کلیه می شود رو به ترقیق خون و سلامت بدن می انجامد.

دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی:فاطمه شجاع پوریان )عضو موسسه )


یادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved