Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow سرگرمي arrow سلامتی arrow روزه و گروه های خاص
روزه و گروه های خاص چاپ ارسال به دوست
۳۱ تير ۱۳۹۱

روزه و گروه های خاص ( زنان حامله و شیره ، کودکان کم سن و سال ، سالمندان ، بیماران )

اسلام برخی از افراد را از عبادت روزه معاف کرده است . دسته ای از این افراد بیماران هستند . بیماران و اشخاصی که به واسطه ی روزه داری بیماری شان تشدید شود یا در معرض ابتلا به بیماری دیگری قرار گیرند یا حتی ترس تشدید بیماری در آن ها وجود داشته باشد از گرفتن روزه منع شده اند تشخیص اینکه آیا افرادی که بیماری خاصی دارند می توانند روزه بگیرند بستگی به وضع عمومی بیمار ، سن بیمار و شدت و نوع بیماری دارد  یک تصمیم باید مبتنی بر آگاهی کامل از وضعیت کنونی بیمار و ارتباط آن با نخوردن غذا و آب در طول روز باشد .

روزه و بیماران گوارشی

ترش کردن را شاید بتوان شایع ترین مشکل گوارشی در بین مردم برشمرد . افرادی که این مشکل را دارند منعی برای روزه گرفتن شان وجود ندارد . توصیه می شود برای جلوگیری از بروز این مشکل این افراد هنگام سحری و افطار و بعد از افطار پرخوری نکنند و بین ساعت غذا خوردن تا دراز کشیدن یا خوابیدن شان 2تا 3 ساعت فاصله بیندازند . از نوشیدن های گازدار پرهیز کنند و هرگز بعد از غذا به بهانه ی هضم آن سیگار نکشند چرا که سیگار نکشند چرا که سیگار کشیدن باعث گشادی دریچه ی معده و و دوچندان شدن مشکل شان می شود . افرادی که زخم معده دارند باید قبل از ماه رمضان به پزشک مراجعه کنند و آندوسکوپی انجام دهند اگر عامل به وجود آورنده ی زخم میکروب هیکوباکتری باشد می توانند با مصرف آنتی بیوتیک و غیر فعال کردن زخم شان روزه بگیرند به شرط اینکه قبل از خوردن سحری و برای جلوگیری از ناراحتی حتما کپسول امپرازول مصرف نمایند . ولی اگر سابقه ی بیماری شان طولانی بوده و در طول مدت بیماری خون ریزی از زخم را هم تجربه کرده باشند روزه گرفتن برایشان ضرر دارد .

روزه و بیماران قلبی

بیماران قلبی می توانند در روزهای نزدیک به ماه رمضان یکی ، دو روز را روزه بگیرند و اگر طاقت آوردند و افطار کردند و بعد از افطار دچار مشکل خاصی نشدند و پزشک شان هم صلاح دید روزه شان را بگیرند اگر روزه گرفتند و بعد از افطار دچار مشکلاتی مانند تپش قلب یا درد شدند نباید روزه داری را در روزهای بعد ادامه دهند . بیمارانی که ناراحتی قلبی دارند باید بدانند که کم شدن حجم آب بدن شان در روزهای گرم تابستان ممکن است باعث لخته شدن خون عروق چشم شان شود . روزه دارانی که مشکل قلبی دارند افطار را نباید سنگین و به یک باره بخورند و باید آن را در طی چند وعده میل کنند .

بیمارانی که چربی خون بالا دارند و روزه می گیرند به دلیل محدودیت انرژی دریافتی از غذا عوامل خطرناک چربی نظیر کلسترول HDL تری گلیسرید و گلیسرید تام کاهش پیدا می کند و از این رو تأثیر مثبتی می گذارد .

تحقیقات در زمینه ی روزه برای بیماران کم خون محدود است به طور کلی به نظر می رسد کسانی که عناصر خونی شان پایین تر از حد طبیعی است با کاهش مواد غذایی و انرژی ممکن است میزان خون شان به کمتر از حد طبیعی پایین برسد . بنابر این این افراد باید به کیفیت غذای مصرفی خود در ماه رمضان توجه کنند .

بیماران قبل به فشار خون که برای کنترل فشارخون خود نیاز به داروهای زیادی دارند و این داروها را روزانه در چند نوبت مصرف می کنند شاید چندان موفق به روزه داری نشوند . ولی یک بیمار فشار خونی که اضافه وزن دارد و روزانه یک قرص فشارخون مصرف می کند از روزه داری برای کنترل فشار خونی اش بهره مند می شود . چرا که دیگر قلب برای کمک به هضم مواد غذایی متحمل کار بیشتر نمی شود ، ضربان های قلب در شبانه روز 86400 بار کاهش می یابد و با کاهش وزن فشار خون به حالت قابل کنترل تری در می آید .

روزه و بیماران دیابتی

بیماران دیابتی که به زیر نظر پزشک خود روزه می گیرزند باید قند خون خود را هر روز با دستگاه گلوکومترقبل و بعد از سحر و افطار چک کنند و اگر در ساعات اولیه قند شان زیر 70 و در طی روز زیر 60 بود باید روزه شان را افطار کنند . به علاوه قند خون بین 250 تا 355 هنگام سحر خطرناک است و بیمار ممکن است به علت کم آبی و بالا رفتن قند خون دچار سنکوب شود . قند خون نزدیک افطار باید بین 140 تا 180 باشد و روزه دار به هیچ وجه نباید پرخوری کند و بهتر است روزه اش را با یک سوپ ساده یا شیر و خرما و چای افطار کند و به اندازه ی کافی در افطار و سحری آب بنوشد چرا که گرمای هوا ضریب بالا رفتن قند خون را دو چندان می کند . با همه ی موارد گفته شده روزه برای برخی دیابتی ها منع طبی دارد . در سالمندان دیابتی بالای 60 سال و نوجوانانی که از کودکی مبتلا به دیابت بوده اند و هم چنین دیابتی هایی  که انسولین تزریق می کنند و در خانه تنها هستند یا داروهای خواب آور یا کاهش دهنده ی سطح هوشیاری مصرف می کنند ، هم چنین دیابتی هایی که انسولین دریافت می کنند و زمینه ی کتواسیروز دارند بهتر است روزه نگیرند . رژیم دیابتی ها باید مثل بقیه ی ماه های سال باشد ، یعنی باید از غذاهای چرب و شیرین و پر نشاسته پرهیز کنند . داروها ی شان را تحت نظر پزشک تنظیم کنند . فعالیت هایشان را به ساعات اولیه صبح ارجاع دهند و به 10-15 دقیقه نرمش سبک صبح گاهی اکتفا کنند و از 2 ساعت قبل از افطار هیچ فعالیت بدنی شدیدی انجام ندهند .

روزه و بیماران کبدی

ماه رمضان برای کسانی که مشکل کبد چربی دارند ( 30% نوجوانان و 70% افراد چاق ) بهترین فرصت برای تمرین کم خوری است لذا روزه گرفتن برای این بیماران توصیه می شود . کسانی که سیروز کبدی دارند به علت بالا رفتن آنزیم های کبدی و چروکیده شدن کبد تحمل کمبود قند را ندارند روزه گرفتن برایشان ممکن است با خطراتی همراه باشد . افرادی که هپاتیت B یا C  دارند بسته به شدت آسیب دیدگی و خرمن بودن یا نبودن بیماری شان می توانند روزه بگیرند . معاینه ی کامل توسط پزشک قبل از ماه رمضان به این افراد توصیه می شود .

 روزه و بیماران میگرنی

در این بیماران میزان اسیدهای چرب آزاد خون افزایش می یابد که مستقیما با آزاد سازی کاته کول آمین ها سبب شدت و تشریع میگرن می شود . همچنین کم شدن آب بدن و پایین آمدن قند خون علائم بیماری را تشدید می کند ، لذا به این بیماران توصیه می شود روزه نگیرند .

روزه و زنان حامله و شیرده

گرسنگی های طولانی برای جنین به خصوص در 3 ماهه ی اول و 3 ماهه ی سوم توأم با مخاطراتی است که بعضی قابل جبران نیست و در رشد مغزی و عصبی جنین آثار سوء برجای می گذارد ، هم چنین حجم شیر و شیر دهی در زنان شیرده کاهش پیدا می کند لذا نمی توان جواز روزه را برای این گروه صادر کرد .

روزه و بچه های کم سن و سال و سالمندان

معمولا رشد مغزی عصبی در بچه ها تا محدوده ی سنی 10-9 حالت شتاب را گذرانده و از این نظر مشکلی در جریان روزه داری فراهم نمی شود رشد دستگاه تناسلی و لنفاوی نیز مربوط به سنین بالاتر است . رشد استخوانی و اسکلتی بچه ها به خصوص دخترها در محدوده ی سنی 10-9 است . از این رو روزه داری و گرسنگی های طولانی به خصوص در تابستان می تواند مشکلاتی برای رشد استخوانی این بچه ها فراهم کند . هم چنین نیاز بچه ها به مواد مختلف غذایی به خصوص مواد پروتئینی حساس تر از بزرگسالان است و توجه به این نکته ضروری است .

دکتر اتو بوخنگر روزه را برای کودکان تجویز می کرد و در این باره اظهار می داشت برای روزه درمانی حد سنی وجود ندارد . حتی بچه های 12 ساله نیز می توانند در روزه شرکت کنند و نتیجه خوب بگیرند . کما اینکه سال خوردگان نیز میتوانند روزه بگیرند . توصیه می شود سالمندان قبل از روزه گرفتن حتما با پزشک خود مشورت کنند و در صورت صلاح دید پزشک خود تا زمانی که روزه حالت ضعف بیش از حد برایشان ایجاد نکرده آن را بگیرند .

دانشجو ی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی:فاطمه شجاع پوریان


یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده مهمان در تاریخ ۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۰۵:۴۱:۱۹
جسارتن یک سوال داشتم آیا با همه ای تفاسیر سن امید به زندگی در جوامع مسلمان بیشتر از بقیه جوامع هست یا کمتر؟.! 
همکار سایت : احترامآ بستگی دارد که در کدام کشور ساکن باشید ، موفق باشید

نویسنده مهمان در تاریخ ۱۳۹۳-۰۹-۰۶ ۱۷:۳۷:۵۸
.سلام من شمارو میشناسن Copyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved