Advertisement

email_18_animated.gif
مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
manager.khuzestanclub@gmail.com
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

صفحه اصلی arrow سرگرمي arrow سلامتی arrow توصیه های تغذیه ای برای روزه داران
توصیه های تغذیه ای برای روزه داران چاپ ارسال به دوست
۳۱ تير ۱۳۹۱

با اقتباس از کتاب اهمیت پزشکی روزه در سلامت انسان نوشته ی مرحوم دکتر سید حبیب الله جعفری و سالنامه ی سلامت

 

*بهتر است شب های ماه رمضان کمی زودتر بخوابید تا بتوانید حداقل یک ساعت قبل از اذان از جواب بیدار شوید وعده ی سحری را با خوردن میوه و سالاد شروع کنید تا اشتهایتان باز شود و بتوانید غذا بخورید . برای خوردن سحری باید وقت بگذارید . حذف وعده ی سحری کار زیان باری است که عوارض و عواقب تغذیه ای خرابی به دنبال خواهد داشت . وعده ی سحری باید قنوع باشد به خصوص برای کودکان کم سن و سال اهمیت بیشتری دارد . وجود میزان کافی 30% پروتئین در وعده ی سحری به خصوص برای کودکان به دلیل نیاز بیشترشان به پروتئین ضرورت دارد . همچنین میزان متعادلی از چربی، قند و ویتامین ها لازم است . پرخوری در هنگام سحر نیز نه تنها مانع از گرسنگی ساعت های انتهایی روز نیست حتی در ساعت های ابتدایی پس از سحر شرایط سختی را برای دستگاه گوارش فراهم می کند و سبب بروز علائمی چون درد ، نفخ و سوء هاضمه می شود .

* بیشتر بی تعادلی های عصبی و تشنج های گوناگون به علت ازدیاد آبی است که در میان نسوج عصبی ذخیره می شود . مصرف نکردن آب در طی روزه داری به تدریج سبب دفع آب سلول های نسوج عصبی می شود در حالی که بدن نیز دچار کمبود آب نمی شود . چرا که در شرایط کم آبی بدن برای تأمین آب مورد نیازش قند ، پروتئین و چربی ذخیره شده را می سوزاند . از سوختن 100 گرم قند 55 گرم آب ، 100 گرم پروتئین 41 گرم آب و 100 گرم چربی 107 گرم آب تولید می شود که این آب در اصطلاح شیمی آب متابولیک نام دارد . چیزی که برای کنترل تشنگی باید در وعده ی سحری مان کمتر بخوریم نمک است . زیرا هر چه نمک بیشتر مصرف شود در هنگام دفع از کلیه آب بیشتری نیاز دارد . باید از خوردن پنیر شور یا غذاهای کنسروی که ترکیبات نمک و سدیم دارند پرهیز کنیم ، چون مصرف نمک باعث تشنگی در ساعت های اولیه ی روز می شود . همین طور باید از غذاهای خیلی شیرین هم اجتناب کرد چون در ساعت های اولیه ی روز کم آبی ایجاد می کند برای مهار تشنگی از خوردن هر چیز شور و شیرینی در وعده ی سحری پرهیز کنید .

* جهت حفظ شادابی پوست درماه رمضان در وعده های سحری و افطار به اندازه ی کافی مایعات مخصوصا آب بنوشید و از نوشیدن مایعات ادرار آور مثل چای غلیظ که باعث از دست رفتن  آب بدنتان می شود به شدت پرهیز کنید . به منظور جلوگیری از کم شدن آهن ، روی و سایر ویتامین ها و مواد معدنی که سبب رشد مناسب مو و ناخن هایتان می شود در وعده های سحری و افطار غذایی کامل که همه ی گروه های غذایی را در خود بگنجاند مصرف کنید .

دانشجو ی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی:فاطمه شجاع پوریانیادداشت های بازدیدکنندگانCopyright 2008, Khuzestanclub.org All rights Reserved